Mi is az a Bitcoin ETF, amiről mostanában szólnak a hírek? | Cryptofalka (2024)

A Bitcoin egyre jobban megszilárdítja a helyzetét a hosszútávú innovatív befektetések világában, amibe szinte bárki befektethet. Szinte mindenki, ugyanis az intézményi befektetők jogilag szabályozott eszközökbe tudnak és szeretnének csak befektetni. Sokan azt gondolják, hogy a Bitcoin ETF-ek elfogadása fogja megnyitni a lehetőséget az újabb hatalmas tőkével bíró nagybefektetők felé.

Kriptovaluta piac folyamatos fejlődése

A kriptovaluta piaco*k már hosszú utat jártak be. A technológia gyerekcipőben járt 1 évtizede, amikor még csak egy maroknyi emberhasználta azt. Ekkor 2 pizza ára nagyjából 10 000 BTC körül mozgott. Ez most mai árfolyamon 550 millió forint lenne.Az utóbbi időben nagy robbanásnak indult a blokklánc technológia és a kriptovaluták fejlődése. Megszülettek az okos szerződések, DeFi és NFT projektek. Az intézmények is elkezdték komolyan venni a technológiát, és megindult egy visszafordíthatatlan folyamat. A kriptovaluták és a blokklánc technológia a mindennapi életünk részévé válik.De milyen építőkockák hiányoznak még, mielőtt a Bitcoin a globális makrogazdasági környezet egyik fő eszközévé válhat?

Mi az az ETF?

AZ ETF rövidítés az Exchange Traded Fund angol szóból ered. Ez egy olyan tőzsdén kereskedett alapot jelent, melynek ára követi a mögöttes termék árfolyamát. Tulajdonképpen ha tőzsdén ETF-eket vásárolunk, akkor az adott termékbe fektetünk be meghatározott összegért. Ha Bitcoin ETF-et vásárolunk, akkor közvetetten Bitcoint vásárlunk, csupán az alapkezelő fog Bitcoint vásárolni az adott összegért a tőzsdén. Tehát mi az alapkezelőt (brókert) megbízzuk az adott termék vásárlásával.

Az ETF jegyek tőzsdén kereskedhető termékek bármikor -tőzsdei kereskedési időn belül- adhatók-vehetők. Az árfolyam az adott termék árfolyamától függ. Gyakorlatilag az ETF jegyek ugyanúgy vásárolhatók tőzsdén, ahogy maga a mögöttes termék is. A jegyek ára a folyamatosan figyelemmel kísérhető, mint a hagyományos kereskedésnél.

Mi az a Bitcoin ETF?

Mivel az ETF-ek már régóta léteznek, akár arany, akár kávé ETF-ről beszélünk, elkerülhetetlen a blokklánc technológia fejlődésével, hogy kriptovaluta ETF-ek is létrejöjjenek. A legbiztosabb és legnagyobb kriptovalutának a Bitcoint tekintjük, manapság egyre több cég helyezi tőkéjének egy részét Bitcoinba. A Bitcoin piaci kapitalizációja a kriptovaluták között még mindig nagyon meghatározó, 60% körüli.

A Bitcoin ETF ugyanúgy működne, mint a hagyományos ETF jegyek. Forex tőzsdéken jegyezhető szabályozott termékek lennének. Ezzel tovább csökkenne a hagyományos pénzügyi szektor és a kriptovaluta-ipar közötti különbség. Egy ilyen szabályozott tőzsdei eszköz segítségével még sokkal több befektető számára válhatna elérhetővé a digitális valuták világa.

Miért lenne fontos a Bitcoin ETF?

A Bitcoin nem a legkönnyebben kezelhető befektetési eszközök közé tartozik. Míg a hagyományos befektetési eszközök értéke mondhatni kiszámíthatóan alig pár tized százalékot változik naponta, addig a kriptovalutákat nagy a volatilitás jellemzi. A nagy pénzintézetek nem úgy működnek, mint a lakossági kereskedők. A nagy pénzintézetek szabályozási keretek közé vannak szorítva, és különböző csatornákra van szükségük, hogy kereskedjenek.

Ezért lenne fontos a Bitcoin ETF, hogy ezek az intézmények is hozzáférjenek a kriptovaluta befektetések világához és a potenciális befektetői kör bővítéséhez.

A Bitcoin ETF a Bitcoinon kívül más kriptovalutákat is tartalmazhatna. Például egy Bitcoin ETF tárolhat egy "kosár" eszközt, például Bitcoin, Ethereum, Tesla részvény, arany stb. Ez bizonyos diverzifikációs előnyökkel járhat a befektetők számára.

Milyen hatással lehetne egy Bitcoin ETF a Bitcoin árára?

Fontos azt látni, hogy egy szabályozott kriptovaluta eszköz, mint egy Bitcoin ETF egyáltalán nem lenne negatív hatással a Bitcoin árfolyamára! Rövid távon szemlélve esetleg okozhat extra volatilitást egy a megjelenés híréből adódó spekulálás, de sokkal inkább az ellenkezőjeként lenne hatással a Bitcoin árára egy a SEC által elfogadott Bitcoin ETF. Ugyanis a segítségével jóval nagyobb rétegek férhetnének hozzá a digitális valuták világához, az extra likviditás pedig pontosan kiegyensúlyozottabb árfolyamot és piacot jelentene. Minél nagyobb lesz a kriptovaluták befektetői rétege, úgy fog a piac volatilitása és dinamikus árfolyam mozgása idővel lassulni.

Már léteznek Bitcoin ETF-ek

Általában, amikor az emberek a Bitcoin ETF-ekről beszélnek, az amerikai piaco*kon elfogadott szabályozott ETF-ekről van szó. A Bitcoin ETF-ek azonban léteznek már bizonyos másik piaco*kon. Például az első Bitcoin ETF-et a kanadai tőzsdén indították és Purpose Bitcoin ETF-nek hívják. Ez a torontói tőzsdén kereskedik BTCC jegyzéssel. A világ figyelemmel kíséri a szabályozókat, hogyan szabályozzák, mit lépnek egyes esetekben, mivel az amerikai piac a világ legnagyobb pénzügyi piaca. A SEC által amerikai Bitcoin ETF elfogadása lenne az, ami teljesen megszilárdítaná a Bitcoin befektetéseket az intézményi befektetők világában.

Számos kísérlet történt már Bitcoin ETF indítására az Egyesült Államokban. 2021 márciusától minden indítási lehetőséget elutasított az Egyesült Államok Értékpapír és Tőzsdei Felügyelete (SEC). Miért utasítja el a SEC folyamatosan a pályázatokat?

Általában a volatilitást, a Bitcoin piaco*k szabályozatlanságát és a piaci manipulációval szembeni nyilvánvaló felelősséget emelik az ETF-alkalmazások elutasításának okaként. Bár ezek bizonyos mértékben igazak lehetnek, valószínűleg sok más pénzügyi piacra is igaz, amelyek már rendelkeznek ETF-ekkel.

A legutóbbi medvepiacon kiépültek a pénzügyi csatornák nagy része, amely ahhoz szükségesek, hogy a Bitcoin legitim makroszintű eszközosztály legyen. Ha a MicroStrategy néhány évvel ezelőtt milliárd dollár értékű Bitcoint akart volna vásárolni, valószínűleg rendkívül nehéz lett volna megtennie ezt. Most azonban, mind az infrastruktúra, mind a likviditás rendelkezésre áll, és készek még ilyen jelentős beruházások megvalósítására is.

A Bitcoin piaco*k ezen fejlődése valószínűleg megfordítja a szabályozók gondolkodását, és végül utat enged az amerikai Bitcoin ETF-nek is. Hogy ez mikor következik be, nehéz megmondani - de valószínű, hogy inkább előbb, mint utóbb.

Érdemes lenne Bitcoin ETF-be fektetni?

Nos, ha az ember olyan magánszemély, aki meg akarja védeni a megtakarításait a hiperinflációval szemben, akkor valószínűleg jobban jár, ha Bitcoint vásárol. Végül is a Bitcoin a pénzügy demokratizálásáról szól.

A megtakarításaink közvetlen őrzése azonban nagy felelősséggel járó hatalmas feladat lehet. Nem is beszélve arról az előnyökről, hogy számtalan módon lehet hozamot vagy hitelt felvenni a Bitcoin ellen. Tehát vannak előnyei a Bitcoin ETF-be történő befektetésnek, így ha ezek vonzónak tűnnek számunkra, akkor kiváló választás lehet majd a jövőben.

Bitcoin ETF összegző

A Bitcoin ETF-ek lehetővé teszik, hogy a hagyományos piaco*k befektetői szabályozott módon tegyenek szert a Bitcoin befektetésekre. Ez jó módszer lehet arra, hogy minél több intézményi elfogadás jöjjön létre a kriptovalutákkal kapcsolatban. Már most, külön befektetési eszközosztályba sorolják a Bitcoint, de a Bitcoin ETF-ek létrejöttével hivatalosan is megszilárdulna helyzetük. Azt, hogy mikor fogadják el az amerikai szabályozók a Bitcoin ETF alkalmazást az Egyesült Államokban, nehéz megmondani, de úgy tűnik, hogy a puzzle darabjai kezdenek a helyükre kerülni, és idővel a kirakós teljes egészében látható lesz.

Ha szeretnél többet hallani a témáról, hallgasd meg podcastünket, ahol a magyar származású Gurbács Gáborral beszélgettünk a témáról. Gábor a VanEck alapkezelő innovációért felelős igazgatója. A VanEck alapkezelő alkotta meg még a 60-as évek végén az első arany ETF befektetéseket, így ha valakik, akkor nekik rengeteg tapasztalatuk van a portfóliók kezelésében. 📊

[buzzsprout episode='6216340' player='true']

További ajánlott cikkeink:

  1. Bitcoin és kriptovaluta konzultáció. Elakadtál? Kérdésed van? Segítünk!
  2. Bitcoin és blokklánc, egy új világ kezdete; Ebook
  3. Bitcoin és kriptovaluta adózás ultimate kisokos 2021
  4. Kriptovaluta és altcoin bemutatók, projekt ismertetők
  5. Bitcoin és kriptovaluta bányászat beállítások, útmutatók
  6. Kriptovaluta tőzsde ismertetők, Bitcoin vásárlás
Mi is az a Bitcoin ETF, amiről mostanában szólnak a hírek? | Cryptofalka (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Horacio Brakus JD

Last Updated:

Views: 6311

Rating: 4 / 5 (71 voted)

Reviews: 94% of readers found this page helpful

Author information

Name: Horacio Brakus JD

Birthday: 1999-08-21

Address: Apt. 524 43384 Minnie Prairie, South Edda, MA 62804

Phone: +5931039998219

Job: Sales Strategist

Hobby: Sculling, Kitesurfing, Orienteering, Painting, Computer programming, Creative writing, Scuba diving

Introduction: My name is Horacio Brakus JD, I am a lively, splendid, jolly, vivacious, vast, cheerful, agreeable person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.